Robert Gembal Shihan

11Robert Gembal - Shihan

Robert Gembal

8° Dan Aikido. Jest jednym z pionierów polskiego aikido i najbardziej doświadczonych mistrzów w kraju. Dyrektor techniczny Aikido Foundation (Kobayashi Ryu).

Związany z organizacjami:

  • Rada Dyrektorów Technicznych (Shihan-kai) międzynarodowej organizacji Kokusai Aikido Kenshukai Kobayashi Hirokazu Ryu pod kierunkiem Cognarda Hanshi, Francja
  • Fédération Européenne de Jodo – reprezentuje koryu Shinto Muso Ryu w Polsce zgodnie ze wskazaniem Pascala Kriegera Menkyo Kaiden, Genewa, Szwajcaria
  • National Russian Aikido Board, Rosja
  • Dai Nihon Butoku Kai, Kyoto, Japonia

Jest autorem książki „Aikido. Edukacja ciała i umysłu” oraz kilku publikacji poświęconych japońskiej tradycji budo. Wykształcił ponad 60 posiadaczy stopni mistrzowskich (1 dan – 5 dan). Najważniejszych mistrzów, których spotkał na drodze wymienia jednym tchem: André Cognard, Hirokazu Kobayashi, Pascal Krieger…

Budo CV

1979 – trafia do świata japońskich sztuk walki na treningi karate shotokan, którego praktykę kontynuował kilka lat.

1980 – rozpoczyna treningi aikido w jednym z pierwszych dojo aikido w Polsce.

1981-1989 – przenosi się do dojo Jacka Wysockiego Sensei, trenuje 6 razy w tygodniu, obozy letnie; należał do grona najlepszych uczniów w grupie Wysockiego Sensei, częsta praca jako asystent (uke). W pierwszym okresie praktyki w polskiej „kuźni” aikido poznawał różne nurty aikido, odnoszące się do znanych mistrzów: Koichi Tohei, Morihiro Saito, Nobuyoshi Tamura, Katsuaki Asai.

1983 – seminarium z Takeji Tomitą Sensei i asystowanie przy demonstracjach.

1984 – pierwszy kontakt z aikido mistrza Hirokazu Kobayashiego (1929-1998), seminarium z mistrzem Giovannim Filippinim (1925-2017), asystowanie jako uke, otrzymanie 2 kyu od Giovanni Filippini. Pierwsze spotkanie z Giampietro Savegnago Sensei (1953-2013), asystowanie przy demonstracjach.

1986 – egzamin na 1 dan, egzaminator André Cognard Sensei, Szczecin, seminarium z Cognardem, asystowanie uke.

1987-1989 – liczne seminaria z Giampietro Savegnago w Szczecinie, z Andre Cognardem w 1987 w Lublinie, asystowanie (uke) i tłumaczenie.

1989 – zainspirowany aikido nurtu Kobayashi, wyjeżdża za granicę – najpierw do Włoch, mieszka u Savegnago Sensei w Cornedo Vicentino. Tam spotyka również Jean-Francois Riondait Sensei. Wiele indywidualnych treningów z Savegnago Sensei.

1990 – 1996 – Francja, praca w korporacji, możliwość jeżdżenia na setki treningów z Cognard Sensei, co pozwoliło stać się jego bezpośrednim uczniem i asystentem uke. Udział w licznych seminariach i letnich zgrupowaniach Hirokazu Kobayashiego Sensei we Włoszech i we Francji.

11Robert Gembal

Kobayashi Sensei wywarł na mnie wielki wpływ. Zawsze starałem się pracować dokładnie, wręcz powściągliwie na jego treningach. Kilka razy poczułem jego bezpośredniość w relacji do mnie. Najbardziej jednak zaskoczyło mnie, gdy przekazał mi własną keikogę

mówi, wspominając Kobayashiego Robert Gembal

1991-1993 – regularna praktyka w dojo Charla Abelé Sensei, wizyty w dojo Masomichi Noro, dwa seminaria z Nobuyoshi Tamurą Sensei (Paryż).
W tym okresie Robert Gembal przekonuje Cognarda Sensei do rozwoju struktur w Polsce.

1992 – 2 dan, nadany przez Cognarda Sensei (Paryż, Francja)

1993 – 3 dan, nadany przez Cognarda Sensei (Tours, Francja)

1994-1995 – uczy aikido w Tours w ramach Academie Tourangelle d’Aikido (Francja).

1996 – powrót do Polski, założenie w Gdańsku szkoły nurtu Kobayashi – Autonomiczna Akademia Aikido (która zmienia nazwę w 2010 roku w Aikido Foundation).

1998 – 4 dan, nadany przez Cognarda Sensei (Porto Cesareo, Włochy)

2002 – na zaproszenie Jeana-Herve Peron zaczyna uczyć w Niemczech. W tym samym roku zaczyna długoletnią współpracę z Białorusią (Grodno, Mińsk), gdzie zapraszany przez swoich kolejnych uczniów (Kiryła Jukha, Sergeya Rantseva, Galinę Laptsevą, Vadima Moiseenkę, Aleksandra Oleynika, Aleksandra Maiko i innych), wspiera rozwój kilku ośrodków. Prowadzi również seminaria w Polsce, Letnie Szkoły Aikido, a w regionie gdańskim rozwija około dziesięciu dojo, które prowadzą jego uczniowie.

2002 – 5 dan, nadany przez Cognarda Sensei (Bourg-Argental, Francja)

2011 – wraz z uczniami wyjeżdża do Japonii, odwiedza regiony Kansai oraz Kanto. Praktyka w Mazakizaka Kenzen Dojo w Yagyu, praktyka w dojo Dai Nihon Butoku Kai w Kyoto.

2013 – wraz z uczniami ma zaszczyt wystąpić z pokazie Embu przed Ambasadorem Japonii, panem Makato Yamanaką, dowódcą flotylli pułkownikiem Toshiaki Mori oraz wieloma oficerami i marynarzami, podczas historycznej wizyty Japońskich Morskich Sił Samoobrony w Gdyni.

2014 – 6 dan, nadany przez Cognarda Sensei wraz z tytułem Shihan (Warszawa, Polska).

2016 – nawiązanie relacji z wybitnym mistrzem i ekspertem koryu Pascalem Kriegerem SMR Menkyo Kaiden, uczniem Nishioki Sensei, Shimizu Sensei, Dreagera Sensei oraz Kaminody i Kurody Sensei, wstąpienie do FEJ. Kontakty z wieloma wspaniałymi mistrzami tradycyjnych koryu w środowisku skupionym wokół Kriegera Sensei (m. in Michael Söderkvist).

2017 – wystąpienie w jednym z największych światowych festiwali Aikido „Tornado” w Moskwie, nawiązanie relacji z rosyjskimi mistrzami aikido.

2018 – prowadzenie seminarium w ramach festiwalu aikido „White Nights” na zaproszenie mistrza Valerego Skrylowa, 6 dan, poznanie mistrza Yamady.

2019 – prowadzenie master-class i wystąpienie na festiwalu Aikido „Tornado” w Moskwie, przystąpienie do NSAR.

2019 – 7 dan, nadany przez André Cognarda (Szczecin).

2021 – Organizacja w Chmielnie międzynarodowego Gasshuku FEJ Seiryukai SMR. Chmielno, Poland.

2022 – Uczestnictwo w uroczystości wręczenia orderu Wschodzącego Słońca André Cognardowi Soke w Bourg-Argental, Francja.

2024 – nagła śmierć i nadanie 8 dana, przez Hanshi André Conarda (Gdańsk).

11Robert Gembal